Μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος θα δώσει τη δική του μάχη κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο Deutsche Bank Park σήμερα (30/11, 22:00).

Ο Δικέφαλος έχει ως στόχο το διπλό, που θα σημάνει άλλη μία μεγάλη ευρωπαϊκή στιγμή, όπως ακριβώς είχε κάνει ακριβώς 12 χρόνια πριν στο White Hart Lane κόντρα στην ισχυρή Τότεναμ.

Οι «ασπρόμαυροι» ταξίδεψαν στο Λονδίνο ως αουτσάιντερ για την 5η αγωνιστική του Europa League, ωστόσο τα πρώτα λεπτά ήταν μαγικά. Στο 13ο λεπτό, ο φωτεινός πίνακας έγραφε 0-2 και ο ΠΑΟΚ ήδη είχε τρελάνει όλη την Ευρώπη.

Στο 6ο λεπτό ο Γεωργιάδης από αριστερά έβγαλε συστημένη σέντρα για τον αφύλακτο Σαλπιγγίδη που με καρφωτή κεφαλιά -χωρίς καν να πηδήξει- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Πάμπλο Γκαρσία με μία τρομερή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, βρήκε ξανά τον Γεωργιάδη ο οποίος έκανε τη σέντρα για τον Αθανασιάδη που έγραφε το 0-2 και έτρεχε προς την κερκίδα των 3.500 και πλέον ΠΑΟΚτσήδων που πανηγύριζαν έξαλλα.

Οι Άγγλοι το μόνο που κατάφεραν είναι να μειώσουν στο σκορ στο 39ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μόντριτς, με τους «ασπρόμαυρους» να μάχονται στα υπόλοιπα λεπτά με 10 παίκτες, προκειμένου να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και να πάρουν μία τεράστια νίκη περνώντας έτσι στην επόμενη φάση.

Θυμηθείτε το έπος του Λονδίνου και δείτε στο παραπάνω βίντεο τα γκολ της αναμέτρησης…